Võrktehnoloogial põhineva inhalaatori üheks või koguni ainsaks puuduseks on, et see nõuab pisut rohkem hoolt ja puhastamist kui ultraheli- või kompressor tüüpi inhalaator. Samas on see motiveerivaks põhjuseks oma inhalaator alati puhta ja steriilsena hoida.
Inhalaatori töövõime säilitamiseks ja hügieeni saavutamiseks tuleb maski ja ravimikambrit puhastada peale igat kasutamist. Ravimikambri vähene või vale puhastamine pärast kasutamist võib ohustada selle edasist tööd ning võib tekkida olukord, kus kamber vajab välja vahetamist.
PUHASTAMINE PEALE IGAT KASUTMIST
- Võta seadme küljest mask või huulik ja loputa voolava vee all
- Ravimkambri puhastamiseks eemalda kork ja vala välja üleliigne vedelik. Täida ravimitops puhta sooja veega (max 40 kraadi), loksuta ja vala vesi välja. Korda. Seejärel vala sisse uus vesi ning lase sel töötada paar minutit. Ära pane inhalaatorit tööle destilleeritud veega. Destilleeritud veega loputamine on lubatud. Tühjenda kamber veest ning jäta osad puhtale rätikule kuivama.
- Kui ravimitopsi ees olev võrk on ummistunud, pane ravimitopsi vee- ja äädikalahus (1 osa äädikat, 3 osa vett) ning lase töötada 10-20 minutit. Puhasta äädikalahuse jääkidest ja inhalaatorit kasutades jälgi, et aur ei lõhnaks äädika järele. Vajadusel lase sel puhta veega töötada kuni äädikalõhna ei ole enam tunda. Vajadusel korda protseduuri.
- Ravimitopsi, maski ja huuliku puhastamiseks võib neid tunnikeseks uputada vee- ja äädika lahusesse (1 osa äädikat, 3 osa vett).
DESINFITSEERIMINE
Bakteritest vabanemiseks on inhalaatori osasid soovitatav desinfitseerida peale iga ravimiperioodi lõppu. Enne desinfitseerima asumist puhasta seade eelneva juhise järgi.
- Ravimikambri desinfitseerimiseks eemalde see seadme küljest ja keeda kuumas vees 10 minutit, seejärel aseta puhtale rätikule kuivama. Maski ja huulikut keeta ei tohi, sest mask võib kaotada oma esialgse kuju.
- Maski, huuliku ja ravimikambri desinfitseerimiseks võib kasutada ka 75%-list alkoholi või apteekides saada olevaid denatureeritud piirituse- või hüpokloriidlahuseid. Seejärel sooja veega loputada ja panna rätikule kuivama.
NB!
- Tühjenda ravimikamber vedelikust peale iga kasutuskorda, et vältida võrgu ummistumist.
- Ka ravimikambri all peituvad elektroodid tuleb hoida puhta ja kuivana. Neid ei pea küll regulaarselt puhastama, aga kui elektroodidel on näha mustust või pritsmeid, tuleks need eemaldada puhta ja kuiva lapiga.
- Enne tarvikute kokku või karpi panemist veendu, et ükski osa poleks märg ega niiske. Jälgi, et metallist klemmid ei jääks kokku pannes niiskeks, muidu võivad klemmid oksüdeeruda ning ei anna enam ühendust.
- Metallist võrgusilma ei tohi katsuda käega ega torkida ühegi esemega, sest see võib kergelt viga saada. Kui juhtub, et võrgusilmale läheb tolm või puru, tuleks selle ettevaalikuks eemaldamiseks kasutada puhast pehmet lappi
- Ära kasuta seadme või tarvikute steriliseerimiseks mikrolaineahju ega nõudepesumasinat.