Kui perre on sündimas laps toob suur rõõm ja ootusärevus endaga kaasa ka pisut mure ja südamevalu. Kuidas valmistuda? Mida osta? Mida teha, kui beebi haigestub? Esimese lapse puhul on küsimusi ja teadmatust palju. Kuna värsked lapsevanemad pöörduvad apteeki kõige sagedamini lapse gaasivalude, hingamisteede haiguste, palaviku tõttu on abiks see, kui varuda enne beebi sündi kodusesse apteeki kõik esmavajalik.
Beebi koduapteek võiks sisaldada:
Termomeeter
Palavik on organismi kaitsereaktsioon. Kõikidel lastel tuleb haiguse ajal palavikku sageli mõõta, sest palavik võib tõusta väga lühikese aja jooksul väga kõrgele. Palavikuks loetakse näitu, mis on üle 38°C.
Kõige lihtsam ja kiirem võimalus temperatuuri mõõtmiseks on infrapuna või kontaktivaba termomeetriga. Temperatuuri mõõtmine kestab 1 sekund.
AGU NC8 kontaktivaba termomeeter: https://www.nebumed.ee/pood/agu-baby-kontaktivaba-termomeeter/
AGU IHE3 infrapuna termomeeter: https://www.nebumed.ee/pood/agu-baby-inhfrapuna-termomeeter/
Inhalaator
Nohisev beebi ei pruugi veel haige olla. Kuiva õhu tõttu tekivad ninasõõrmetesse koorikud, mis ei lase beebil hästi hingata, sest hingamisteed on väga kitsad. Inhalaator niisutab nina limaskesti, aitab koorikutel paremini välja tulla ja vedeldab sekreeti.
Nebumed’i e-poes on lai valik võrktehnoloogial põhinevaid inhalaatoreid, mis on ideaalsed kasutamiseks beebi une ajal, sest on hääletud, juhtmevabad ja mida võib kasutada pikali asendis. Ühelgi inhalaatoril vanusepiirangut ei ole, seda võivad kasutada beebid alates sünnist, suuremad lapsed ja täiskasvanud.
Soolalahus ehk füsioloogiline meresoolalahus 0,9% NaCl
Kui kodus on olemas inhalaator, siis füsioloogiline lahus on inhalaatori sisse panemiseks kindlasti vajalik. Füsioloogilist lahust kasutatakse inhalaatoris kui ka igapäevaselt lapse Nina puhastamiseks, et tal oleks lihtsam ja kergem hingata ning imeda. Suures pudelis olev füsioloogiline lahus võib korduvalt avades rikneda aga ampullid on mõeldud ühekordseks kasutamiseks, need on siteriilsed ja säilivad kaua.
Füsioloogilise lahusega puhastatakse ka beebi silmi. Silmi tuleb puhastada kaks korda päevas vatipadjakesega suunaga silma välisnurgast sisenurka. Mõlemale silmale tuleb kasutada eraldi vatipadjakest, et vältida bakterite levikut ühest silmast teise.
Valiku ninahooldustooteid leiad siit: https://www.nebumed.ee/tootekategooria/unimer-baby/
Ninaaspiraator
Lapsed hingavad esimestel eluaastatel läbi nina ja pole veel omandanud nuuskamise oskust. Nina eritised (sekreet, koorikud) võivad blokeerida ninasõõrmed ja see takistab hingamist. Aspiraatoriga imedes aitab beebil nina eritistest vabaneda ja seeläbi paremini hingata.
Palavikualandaja
Kui palavik püsib üle 38,5 kraadi, tuleks kaaluda palavikualandajate andmist. Esimeseks valikuks on paratsetamool (10–15 mg kilogrammi kehamassi kohta iga 4–6 tunni järel) või ibuprofeen (10 mg ühe kilogrammi kehamassi kohta kuue tunni järel).
Suukaudsed tilgad gaasivalude leevendamiseks
Gaasivalud ehk koolikud kimbutavad kuni 40 protsenti imikutest ja tavaliselt tekivad need teisel-kolmandal elunädalal ning mööduvad enamasti kui laps on saanud 3 kuuseks.
D-vitamiin
Alates 2. elunädalast soovitatakse hakata beebidele D-vitamiini juurde andma.
D-vitamiini ja teisi vitamiine saad valida siit: https://www.nebumed.ee/tootekategooria/vitamiinid/
Nebumed e-poes on füsioloogilise lahuse ampulle, termomeetreid ninaaspiraator ning suur valik inhalaatoreid. Kui Sa ei tea, millist inhalaatorit valida või tekib inhalaatori kasutamise kohta muid küsimusi, siis helista, kirjuta meile chatis või saada e-mail ja spetsialist aitab!
www.nebumed.ee/pood/