Mis on inhalaator?
Inhalaator on ravimite manustamise seade (meditsiiniseade), mida kasutatakse ravimite manustamiseks kopsudesse sissehingatava udu kujul. Inimene, kellel on nohu, köha, astma või mõni muu hingamisteede haidus, saab inhalaatorit kasutada ravimite efektiivseks manustamiseks kopsudes ja hingamisteedes.
Inhalaatoris muudetakse vedel ravim või soolvesi väga peeneks uduks, mida on lihtne näomaski või huuliku kaudu sisse hingata. Sisse hingamise kaudu liigub ravim sügavale hingamisteedesse ja kopsudesse.
Inhalaatoreid on kolme tüüpi: kompressor-, ultraheli- ja võrktehnoloogial.
Miks on inhalaatorit vaja?
Aerosoolravi kasutatakse hingamisteede turse, õhupuuduse, köha, nohu, viliseva hingamise raviks. Need sümptomid võivad olla põhjustatud järgmistest haigustest:
- kroonilised hingamisteede haigused (näiteks astma ja krooniline obstruktiivne kopsuhaigus)
- Kopsuifektsioonid (näiteks kopsupõletik)
- allergilised reaktsioonid
- külmetushaigused
Kes vajavad inhalaatorit?
Kõige sagedamini kasutatakse inhalaatorit nohu, köha, kurguvalu korral turse alandamiseks ja sekreedi vedeldamiseks, et seda oleks lihtsam välja köhida/nuusata. On normaalne, et väikelapsed haigestuvad 8-10 korda aastas viirushaigustesse, seetõttu on vajavad lapsed inhalaatorit kõige rohkem. Aga sama hästi võivad seda kasutada täiskasvanud, sest selle positiivne mõju on täiskasvanule täpselt sama mis lastele.
Beebidel on hingamisteed väga kitsad ja nad oskavad esimestel eluaastatel hingata vaid läbi nina. Nohisev beebi ei pruugi olla veel haige. Kuiva õhu tõttu võivad tekkida ninna koorikud, mis blokeerivad ninasõõrmed ja see takistab hingamist. Inhalaatorist tulev aur muudab sissehingatava õhu niiskemaks ja aitab beebil paremini hingata. Inhalaatorit võib kasutada alates sünnist.
Tõsisemate haiguste puhul nagu bronhiit, larüngiit, astma, kopsupõletik, astma, krooniline obstruktiivne kopsuhaigus kasutatakse inhalaatoris arsti poolt määratud retseptiõhiseid ravimeid ja antibiootikume.
Inhalaatori kasutamisel vanusepiirang puudub. Inhalaator sobib beebidele alates sünnist, lastele, täiskasvanutele ja vanemas eas inimestele.
Mida inhalaatoris kasutada?
füsioloogiline lahus
Nohu, köha ja kurguvalu puhul kasutatake inhalaatoris steriilset soolalahust (0,9 % NaCl), mis aitab hingamisteid avades hingamist lihtsamaks muuta. See aitab Röga lahtistada ja sekreeti vedeldada, mida on seetõttu lihtsam välja köhida ja nuusata. Füsioloogiline lahus on müügil kõikides apteekides ja www.nebumed.ee e-poes. See on kõrvaltoimetavaba ja saadaval ilma retseptita.
Ravimid ja hormoonid
Inimesed, kes põevad astmat, larüngiiti, kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust või muid hingamisteede häireid saavad arsti ettekirjutusel kasutada inhalaatoris ka erinevaid ravimeid ja hormoone. Ravimite ja hormoonide kasutamine on inhalaatoris lubatud nendel mudelitel, mille pihustavate osakeste keskmine suurus ehk MMAD on väiksem kui 5 μm (kirjas inhalaatori infolehel). Kõige levinumateks inhaleeritavateks ravimiteks on Pulmicort ja Ventolin.
Kuidas hooldada ja puhastada inhalaatorit?
Üldised juhised
– Pese hoolikalt käed ja pind, millel puhastusprotseduuri läbi viid.
– Ühenda seadme küljest lahti mask/ huulik/ravimikamber ning puhasta vastavalt tootja poolt määratud juhistele.
– Lase kõikidel osadel puhta rätiku peal kuivada ja jälgi, et masinat kokku pannes ei oleks ükski osa enam niiske.
Inhalaatori kasutusjuhendis on kirjas kuidas ja kui sageli tuleks inhalaatorit puhastada ja hooldada. Kui inhalaatorit ja lisatarvikuid ebapiisavalt puhastada, kogunevad sellele bakterid, mis omakorda võivad tekitada uusi nakkusi. Infektsioonid võivad olla eriti ohtlikud kopsuhaigustega inimestele. Enne teistele inimestele ja pereliikmetele tuleks inhalaator ja lisatarvutikud puhastada ja desinfitseerida. Inhalaatori regulaarne puhastamine on vajalik ka selleks, et tagada selle maksimaalne töövõime.
Küsimuste korral otsi abi
Inhalaator on meditsiiniline seade, mis on abiks igale inimesele sõltumata tema vanusest. Aga tuleb meeles pidada, et ehkki seda on lihtne kasutada, tuleks alati enne inhalaatori kasutamist lugeda ja teadvustada, milleks seda kasutada ja kuidas seda õigesti teha. Küsimuste korral pöörduda maaletooja, tootja, apteekri või tervisehoiuteenuse pakkuja poole.Kui sul on mistahes küsimusi inhalaatorite ja nende erinevuste või kasutamise kohta, siis kirjuta või helista meile, spetsialist aitab Sind rõõmuga!
info@nebumed.ee+372 53043774